کدکس سرافینیانوس
.Copyright© 2010-2013 rouZGar.com. All rights reserved | نقل مطالب، با "ذکر ماخذ" مجاز است.
یادبود محمدمختاری و محمدجعفر پوینده

پرونده‌ی ویژه‌یی که از نظرتان می‌گذرد از سه بخش تشکیل یافته است:

۱. اثری منتشرنشده از زنده‌یاد محمدجعفر پوینده،

۲. گفت‌وگویی پیرامون تجدید فعالیت کانون نویسندگان ایران و نقش محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در آن تا مقطع قتــــل‌های زنجیره‌یی سیاسی، با یکی از اعضای کانون نویسندگان و یکی از اعضای خانواده‌ی کشته‌شدگان،

۳. بخش‌هایی از کتاب جامعه‌ی مدنی و جوانان که مختاری و پوینده در آن به بیان نظرات خود درباره‌ی موضوع کتاب و در قالب پاسخ به پرسش‌های طرح شده پرداخته‌اند.

ویژگی پرونده‌ی حاضر در این است که کتاب اصول و مبانی سیاست و برنامه‌ریزی فرهنگی برای نخستین بار در آن انتشار می‌یابد. این کتاب که زنده‌یاد پوینده آن را به ناشر سپرده بود، به علت قتل او مجال چاپ نیافت. کوشیده‌ایم با بررسی پیش‌زمینه‌های اجتماعی قتل‌ها در قالب گفت‌وگو به پرسش‌های سوزان از واقعه‌یی که هم‌چنان جامعه را مبهوت نگه داشته است، تا حد مقدور پاسخی داده باشیم. آوردن نظرات این دو تحلیل‌گر برجسته‌ی امور اجتماعی در بخش‌هایی از کتابی که در قالب پرسش و پاسخ به رابطه‌ی جامعه‌ی مدنی و جوانان می‌پردازد، سبب‌ساز آشنایی بیش‌تر ِ خواننده‌ی جوان‌تر با اندیشه‌های آنان خواهد شد. قصد داریم تا به مرور بخش‌های دیگری از آثار منتشرشده‌ی آن دو عزیز را در این بخش بیاوریم، به‌ویژه که تجدید چاپ آن آثار با مشکلاتی رویاروست.

لازم به ذکر است که به غیر از اثر منتشرنشده‌ی محمدجعفر پوینده، بخش‌های دیگر این پرونده پیش‌تر در ویژه‌نامه‌ی ماه‌نامه‌ی «نقدنو»، شماره‌ی ۱۵، آبان و آذر ۸۵ به چاپ رسیده‌اند.

 

puyande48.gifاصول و مبانی سیاست و برنامه‌ریزی فرهنگی

(کتابی منتشرنشده از زنده‌یاد محمدجعفر پوینده)


darvishian.gifاز تجدید فعالیت کانون نویسندگان ایران تا قتل‌های زنجیره‌یی ِ سیاسی

مصاحبه‌ی رضا اسپیلی با علی‌اشرف درویشیان و سیاوش مختاری

 

Moxtari.gifجامعه‌ی مدنی و جوانان

 

 

puyande48.gifپیوست‌های کتاب «پیکار با تبعیض جنسی»

(برگردان: محمدجعفر پوینده)


Moxtari.gifبی‌خوابی

(شعری از محمد مختاری)


Moxtari.gifپارس و سکوت

(تحلیل شعر «بی‌خوابی» از زنده‌یاد محمد مختاری / رضا عابد)